Osoby dorosłe rzadko zapadają na różyczkę – albo zostały zaszczepione, albo przebyły ją w dzieciństwie. Gdy jednak zdarzy się im zachorować – różyczka ma u nich nie tylko cięższy niż u dzieci przebieg, ale także grozi poważnymi powikłaniami.
Różyczka u dorosłych dużo częściej niż u dzieci wiąże się z wystąpieniem groźnych powikłań. Do najczęstszych należą:
Zachorowanie na różyczkę przez kobietę będącą w ciąży wiąże się z ogromnym ryzykiem dla rozwijającego się płodu. Ryzyko uszkodzeń i ich rozmiar są tym większe, im wcześniejsza jest ciąża (największe w pierwszym trymestrze). Wirus różyczki może dokonać w organizmie płodu znacznych spustoszeń. Powoduje wystąpienie wielu wad wrodzonych, do których należą przede wszystkim wady serca, wady gałki ocznej (głównie zaćma), głuchota, małogłowie i związany z nim niedorozwój umysłowy, a nawet obumarcie wewnątrzmaciczne i poronienie.
Obecnie zespół wad wrodzonych wywoływanych przez wirusa różyczki zdarza się rzadko, ponieważ większość kobiet była w dzieciństwie szczepiona przeciwko różyczce. Mimo to paniom planującym ciążę zaleca się wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia poziomu ochronnych przeciwciał przeciwróżyczkowych. Jeżeli będą one zbyt niskie, należy się doszczepić. Istnieje także możliwość podania gotowej immunoglobuliny przeciwróżyczkowej zapobiegającej rozwojowi choroby kobietom ciężarnym, które miały kontakt z osobą chorą na różyczkę.