Stopa cukrzycowa – jak uniknąć amputacji?


Niezwykle istotne jest, by osoby chore na cukrzycę dbały o swoje stopy. Piszemy, jak można zapobiec stopie cukrzycowej.

Stopa cukrzycowa – jak uniknąć amputacji?

Niezwykle istotne jest, by osoby chore na cukrzycę dbały o swoje stopy. Piszemy, jak można zapobiec stopie cukrzycowej.

Stopa cukrzycowa jest bardzo poważnym powikłaniem cukrzycy, trudno się leczy, często prowadzi do nieodwracalnych zmian i deformacji w obrębie stopy, co wcale nierzadko kończy się amputacją. Dlatego tak ważne jest, aby chorzy na cukrzycę przykładali dużą uwagę do higieny i pielęgnacji swoich stóp.

Codziennie oglądaj stopy

W zapobieganiu rozwojowi stopy cukrzycowej bardzo ważną zasadą jest codzienne wieczorne oglądanie stóp, także między palcami, w poszukiwaniu małych ranek czy otarć.

Codziennie myj stopy

Poza tym istotne jest też codzienne mycie stóp w wodzie o temp poniżej 37 st. C (należy mierzyć temperaturę wody, by się nie poparzyć – w cukrzycy zaburzone może być też odczuwanie temperatury) oraz dokładne ich suszenie.

Unikaj chodzenia boso

Należy też unikać chodzenia boso oraz noszenia butów bez skarpet. Same skarpetki powinno się zakładać szwami na zewnątrz albo kupować takie bez szwów. 

Sprawdzaj buty

Dobrym zwyczajem jest codzienne sprawdzanie dłonią wnętrza butów, w celu np. poszukiwania drobnych kamyczków, które są tak drażniące dla stóp zdrowych osób, a mogą być zupełnie niewyczuwalne przez osoby z neuropatią cukrzycową. 

Dbaj o paznokcie i palce

Zaleca się też obcinanie paznokci „na prosto” oraz unikanie samodzielnego usuwania zrogowaceń i modzeli. 

Nie bagatelizuj sprawy!

Najważniejsze, by uświadomić sobie, że stopa cukrzycowa to bardzo poważne schorzenie, mogące doprowadzić do utraty całej kończyny. Dlatego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować jej pierwszych symptomów, a w razie zauważenia skaleczenia, zadrapania czy owrzodzenia na stopie jak najszybciej skierować swe kroki się do lekarza!